ინტეგრირებული სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის
სახელი, გვარი: ნაზიბროლა
სარია
პირადი ნომერი:
51001021557
საგანი:
რუსული ენა, გეოგრაფია
სწავლების საფეხური/კლასი:
სll, Vll-კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა1: 12 მოსწავლე, სსმმ არ არის.
გაკვეთილის თემა: ,,Путешествуем”
გაკვეთილის მიზანი:
მიმართულება: მოსმენა,
კითხვა, ლაპარაკი
მოსწავლემ შეძლოს:
·
მოისმინოს და გაიგოს სხვადასხვა სახის აუდიო
ჩანაწერი ნაცნობ თემატიკაზე
·
წაიკითხოს და გაიგოს მარტივი
კორესპოდენცია(სხვადასხვა სახის ბარათი, პირადი წერილი)
·
ინტერაქციაში მონაწილეობა
·
ლექსიკური მარაგის შევსება
·
რუკაზე ორიენტირება
·
სოციალური უნარების განვითარება (თანამშრომლობა
ჯგუფის წევრებთან)
·
საჭირო კონსტრუქციების სწორად გამოყენება
·
ტრანსფერის უნარ-ჩვევის ჩამოყალიბება
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან:
ჩემ მიერ
წარმოდგენილი მიზნები, სრულიად შეესაბამება კონკრეტული კლასის საგნობრივი პროგრამის
მოთხოვნებს , რომლებიც გათვალისწინებულია ეროვნული სასწავლო გეგმით.მოსწავლეებს მოეთხოვება
მიმართონ სხვადასხვა სტრატეგიას მოსმენის უნარის გასაუმჯობესებლად,ტექსტის გაგება გააზრება
ფაქტობრივი ინფორმაციის ამოცნობა ზოგადი შინაარსის გასაგებად , შეძლოს მეტყველებისას
ნასწავლი ენობრივ-გრამატიკული ფორმების გამოყენება. ინტერაქციაში მონაწილეობა და სასწავლო
რესურსის ეფექტურად გამოყენება.
N
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
(დაასაბუთეთ
შინაარსობრივი რესურსების მიზანშეწონილობა სასწავლო მიზნებთან მიმართებაში)
|
დრო (წთ)
|
1
|
საორგანიზაციო საკითხის მოგვარება.
მასწავლებელი ესალმება კლასს, კითხულობს სიას და ეკითხება მზად არიან თუ არა გაკვეთილისთვის.
|
სიის
ამოკითხვა
|
საერთო
საკლასო
|
საკლასო
ჯურნალი
|
1წთ
|
2
|
სლაიდების ჩვენება.
წინარე ცოდნის გააქტიურება,საჭირო
გრამატიკული კონსტრუქციებისა და ახალი ლექსიკური მარაგის გამოყენება.
ამასწავლებელი აჩვენებს სლაიდებს რომელშიც ნაჩვენები
იქნება სხვადასხვა ქვეყნების ღირშესანიშნაობები და სთხოვს მოსწავლეებს გამოიცნონ
ილუსტრაციების მიხედვით ქვეყანა და სვამს შეკითხვებს:
Какая
это страна?
Кто
живёт в этой стране?
На
каком языке они говорят?
Назовите
столицу.
Покажите
на карте эту страну.
მოსწავლეები
პასუხობენ შეკითხვებს.
|
გონებრივი
იერიში
შერჩევითი
გამოკითხვა
|
საერთო
საკლასო
|
ლეპტოპი,
პროექტორი, რუკა , ეკრანი. სლაიდები
(ეს
რესურსი დამეხმარება გავიგო, თუ როგორ გაიგეს
და აითვისეს მოსწავლეებმა დავალება)
|
5წთ
|
3
|
თემის, გაკვეთილის მიზნის და შეფასების
რუბრიკების გაცნობა.
მასწავლებელი
მოსწავლეებს აცნობს თემას, გაკვეთილის მიზანს, შეფასების რუბრიკებს.
|
გაკვეთილის
თემის, მიზნის , შეფასების რუბრიკების ვიზუალურად
ჩვენება
|
საერთო
საკლასო
|
ფლიფჩარტი,
ტაბახის ფურცლები, მარკერი (აღნიშნული რესურსები დამეხმარება მოსწავლეებს თვალსაჩინოდ
მივაწოდო ინფორმაცია გაკვეთილის თემის, მიზნის
და შეფასების რუბრიკების შესახებ)
|
1წთ
|
4
|
ტექსტის მოსმენა.
ტექსტის მოსმენა და გაგება
მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს ტექსტს (Письмо Мари) მოსასმენად და სთხოვს მათ მოსმენის დროს შეასრულონ დავალება
1. შეავსონ ცხრილი-პიველი მოსმენის შემდეგ 2. შემოხაზონ სწორი პასუხები-მერე მოსმენის
შემდეგ, ხოლო დაფაზე აკრავს ფლიპჩარტზე დაწერილ უცხო სიტყვებს.
მოსწავლეები
წარადგენენ ნამუშევარს.
|
აუდირება,
მუშაობა ცხრილებზე
|
საერთო
საკლასო,
წყვილებში
|
მაგნიტოფონი,
ხმის გამაძლიერები, სამუშაო რვეული, პლიფჩარტზე დაწერილი უცხო სიტყვები
(
ეს რესურსები დაეხმარება მოსწავლეებს ტექსტის მოსმენასა და გაგებაში)
|
5წთ
|
5
6
7
8
9
10
|
ტექსტის
გაგება გააზრება , ლექსიკური ერთეულების შესწავლა,შეკითხვების სწორად დასმა.
მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს იგივე ტექსტს
წასაკითხად და სთხოვს წყვილებში შეადგინონ კითხვები (კითხვითი სიტყვების кто,
откуда, какой , какая ,
какие, გამოყენებით), დაუსვან ერთმანეთს
და უპასუხონ. მოსწავლეები წარადგენენ დავალებას.
,,ფლეშქარდები’’
სხვადასახვა ქვეყნის ეროვნებების
დამახსოვრება სქესის მიხედვით,ახალი სიტყვების შესწავლა
მასწ.
მოსწავლეევს წყვილებში ურიგებს ბარათებს
და სთხოვს მათ ჩაწერონ ეროვნებები
სქესის მიხედვით. მოსწავლეები ასრულებენ და წარადგენენ დავალებას.
ელექტრონული რესურსი.
ქვეყნების და მათი დედაქალაქების
დამახსოვრება, გრამატიკული კონსტრუქციების სწორად გამოყენება
მასწავლებელი
მოსწავლეებს კომპიუტერში უთითებს ელექტრონული რესურსის მისამართს https://learningapps.org/view6755774
და
სთხოვს მათ წყვილებში შეასრულონ დავალება ( შეუსაბამე დედაქალაქები ქვეყნებს) და
პასუხები წარადგინონ ნიმუშის მიხედვით; Тбилиси_--столица Грузии. მოსწავლეები წარადგენენ
ნამუშევარს.
როლური თამაში.
ლაპარაკის
უნარ-ჩვევის განვითარება,მეტყველების ფორმების მართებულად გამოყენება,თანამშრომლობა,
რუკაზე ორინტირება.
მასწავლებელი
მოსწავლეებს ყოფს ჯგუფებად). აძლევს მკაფიო ინსტრუქციას დავალების შესასრულებლად.
ალაგებს მაგიდაზე ბარათებს, ჯგუფიდან ერთ-ერთი ირჩევს დავალებას, სადაც მოთავსებულია
ინფორმაცია.ორნი ჯგუფიდან (გოგო და ბიჭი) წარმოადგენენ მათ, ვისი სახელებიცაა მოთავსებული
ბარათზე, ხოლო მესამე წარადგენს ორივეს ერთად.
მოსწავლეები
წარადგენენ დავალებას.ერთ-ერთი მოსწავლე რუკაზე აჩვენებს ქვეყანას , რომლის შესახებ
ყვება და აკრავს სტიკერს იმ ქვეყნის სახელწოდებით.
გაკვეთილის შეჯამება
მასწავლებელი
სვამს კითხვებს:
როგორ
შეაფასებდით დღევანდელ გაკვეთილს?
რომელი
აქტივობა მოგეწონათ?
რა
არ მოგეწონათ?
რა
გავითვალისწინოთ შემდეგ გაკვეთილზე?
მოსწავლეთა ყურადღებას წარვმართავ შეფასების რუბრიკისკენ და ვიყენებს შეფასების შემდეგ ფორმებს:
1. განმავითარებელ შეფასებას;
2.განმსაზღვრელ შეფასებას;
(იხ.ჯგუფური
მუშაობის შეფასების რუბრიკა( დანართი
1), ტექსტის
მოსმენის შეფასების რუბრიკა (დანართი 2), ტექსტის კითხვის შეფასების რუბრიკა (დანართი
3),გაკვეთილში ჩართულობის შეფასების რუბრიკა (დანართი 4).
საშინაო დავალების მიცემა.
სავარჯიშო
N4,5,6, გვ.39-40
მიზანი:მიღებული
ცოდნის განმტკიცება
|
დამოუკიდებელი
კითხვა
კითხვა-პასუხი
ბარათებზე
მუშაობა
ისტ-
ის გამოყენება
როლური
თამაში
კითხვა-
პასუხი
შეფასება,
კომენტარები
ინსტრუქტაჟი
|
ინდივიდუალური,
წყვილებში
წყვილებში
ჯგუფები
მოსწავლეები
მუშაობენ
ჯგუფებში
საერთო
საკლასო
რამოდენიმე
მოსწავლე
საერთო
საკლასო
|
სახელმძღვანელო,
რვეული , კალამი,რუკა (ეს რესურსები დაეხმარება მოსწავლეებს ტექსტის გაგებაში და
ისინი შეძლებენ რუკაზე ორიენტირებას )
ბარათები,კალამი
(ეს რესურსი დაეხმარება მოსწავლეებს ახალი სიტყვების შესწავლაში და ეროვნებების კლასიფიკაციაში
სქესის მიხედვით)
ლეპტოპი,
ელექტრონული
რესურსი,ატლასი,
(ამ
რესურსის გამოყენებით გაიზარდა მოსწავლეთა ჩართულობა საგაკვეთილო პროცესში, მათ ეძლევათ დაშვებული შეცდომის გამოსწორების შესაძლებლობა,
რაც მოტივაციას უმაღლაებს მათ, მოსწავლეები
უკეთ იმახსოვრებენ ინფორმაციას)
ბარათები, კალამი,
რვეული, რუკა (ამ რესურსების გამოყენებით
მოსწავლეები შეძლებენ დავალების შესრულებას და ორიენტირებას რუკაზე)
შეფასების
რუბრიკები (ეს რესურსი დაეხმარება მოსწავლეებს სწორად გაერკვიონ ,თუ რა რა კრიტერიუმებით შეფასდნენ ისინი)
დაფაზე
გაკრული თაბახის ფურცელი , სადაც მითითებულია დავალების
გვერდი
და სავარჯ. ნომრები
|
10წთ
4წთ
5წთ
10წთ
2წთ
1წთ
1წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლემ
უნდა შეძლოს: მოისმინოს და გაიგოს ტექსტი, წაიკითხოს და გაიგოს სხვადასხვა ტიპის ბარათი,
ინტერაქციაში მონაწილეობა, ლექსიკური მარაგის გამდიდრება,რუკაზე ორიენტირება,ზეპირმეტყველებისას
გამოიყენოს ნასწავლი გრამატიკული კონსტრუქციები, შეძენილი ცოდნის პრაქტიკაში გმოყენება.
მიმართულება:
მოსმენა
უცხ.ს.II.2. მოსწავლეს შეუძლია ნაცნობ თემატიკაზე აგებული ტექსტის (დიალოგის / მონოლოგის)
მოსმენა და გაგება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ამოიცნობს
საკომუნიკაციო სიტუაციას (თანამოსაუბრეები, სასაუბრო თემა);
·
ამოკრებს ფაქტობრივ ინფორმაციას
(ვინ, სად, როდის, რამდენი, რომელი, როგორი და სხვა);
უცხ.ს.II.4. მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგიას მოსასმენი
ამოცანების ეფექტურად გადაჭრის ხელშესაწყობად და მოსმენის უნარის გასაუმჯობესებლად.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ინიშნავს უცნობ სიტყვებს მათი მნიშვნელობის გასარკვევად;
·
მიზნის შესაბამისად
ცვლის მოსმენის სტრატეგიას: ზოგადი შინაარსის გასაგებად ეყრდნობა ნაცნობ სიტყვებს, კონკრეტული ინფორმაციის ამოსაცნობად შეარჩევს კონკრეტულ
საყრდენებს, მათზე ამახვილებს ყურადღებას საჭირო ინფორმაციის ამოსაკრებად;
·
ამოიცნობს უცნობი სიტყვების, გამოთქმების მნიშვნელობას ნაცნობ
ელემენტებზე დაყრდნობით (საკომუნიკაციო სიტუაცია, კონტექსტი);
მიმართულება:
კითხვა
უცხ.ს.II.9. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს მარტივი კორესპონდენცია (სხვადასხვა
ხასიათის ღია ბარათი, პირადი წერილი).
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ამოიცნობს საკომუნიკაციო სიტუაციას (ავტორს, ადრესატს, კორესპონდენციის მიზანს);
·
ამოიცნობს კორესპონდენციის მიზანს (მაგ.,
მილოცვას, მოწვევას, რაიმეს შეთავაზებას და სხვა);
·
ამოიცნობს
ფაქტობრივ ინფორმაციას (ვინ, სად, როდის, რა,
რამდენი, როგორ, რატომ და სხვა);
·
ამოიცნობს
ემოციებს, დამოკიდებულებებს.
მიმართულება: ლაპარაკი
უცხ.ს.II.23. მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში
მონაწილეობა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
სვამს
და პასუხობს კითხვებს ნაცნობ თემატიკაზე
·
სათანადოდ რეაგირებს თანამოსაუბრის რეპლიკებზე;
·
იყენებს კონკეტული საკომუნიკაცო სიტუაციის შესაბამის კლიშეებს,
ენობრივ ფორმულებს;
·
პასუხობს ნასწავლი ტექსტის გარშემო დასმულ მარტივ კითხვებზე;
უცხ.ს.II.26. მოსწავლეს
შეუძლია მეტყველებისას გამოიყენოს ნასწავლი ენობრივ-გრამატიკული ფორმები.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ინტერაქციისას
შეარჩევს საკომუნიკაციო სიტუაციის/მიზნის შესატყვის მიმართვის ფორმებს, გამოთქმებს,
კლიშეებს, ენობრივ კონსტრუქციებს;
·
იყენებს
ადგილმდებარეობის გამომხატველ ენობრივ საშუალებებს;
·
იცავს
სინტაქსურ მიმართებებს მარტივ ენობრივ სტრუქტურებში;
·
სათანადოდ იყენებს ნასწავლ ლექსიკას.
მიმართულება: სწავლის სწავლა
უცხ.ს.II.33. მოსწავლეს შეუძლია რესურსების გამოყენება სასწავლო
საქმიანობის ხელშეწყობის მიზნით.
·
იყენებს ისტ-ს ამა, თუ იმ მასალის/ტექსტის შესაქმნელად/დასამუშავებლად;
მიმართულება: კულტურათა დიალოგი
უცხ.ს.II.28. მოსწავლეს შეუძლია ინფორმაციის ამოცნობა კულტურის სფეროდან.
·
აკვირდება და ამოიცნობს ილუსტრაციებზე/ტექსტებში/სასწავლო
მასალებში ასახულ სახელმწიფო სიმბოლოებს, კულტურის ან საყოფაცხოვრებო რეალიებს.
·
გეო.VII.2. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა თვალსაჩინოების
კითხვა გეოგრაფიული ინფორმაციის მოსაპოვებლად.
·
ფოტოების, ცხრილების და რუკების გამოყენებით ახდენს გეოგრაფიული ინფორმაციის ინტერპრეტაციას
გეო.VII.3. მოსწავლეს შეუძლია ორიენტირება
სივრცეში.
·
რუკაზე განსაზღვრავს
საკოორდონატო ბადის ძირითად ელემენტებს;
·
რუკის გამოყენებით
განსაზღვრავს მნიშვნელოვანი გეოგრაფიული ობიექტების კოორდინატებს (მაგ.: დედაქალაქები, კუნძულები, მწვერვალები და სხვ.);
·
ასახელებს ერთ განედზე
ან გრძედზე მდებარე ქალაქებს;
·
ატლასის საძიებო სისტემის
გამოყენებით განსაზღვრავს გეოგრაფიული ობიექტის
მდებარეობას;
შეფასება განმავითარებელი და განმსაზღვრელი
დანართი 1. ჯგუფური
მუშაობის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
სრულად
|
ნაწილობრივ
|
არა
|
1.
ჯგუფი იაზრებს ინსტრუქციას და ასრულებს დავალებას.
|
|||
2.
ჯგუფის ყველა წევრი თანამშრომლობს, უსმენს და ეხმარება
ერთმანეთს.
|
|||
3.
ჯგუფის ყველა წევრი ჩართულია და გამოხატავს საკუთარ
აზრს
|
|||
4.
იცავს დროის ლიმიტს
|
|||
5.
შესრულებული დავალება შეესაბამება პირობას
|
|||
დანართი 2. ტექსტის
მოსმენის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
1 ქ. 2ქ.
3ქ.
|
||
მოსწავლე ისმენს და იგებს ტექსტს
|
|||
იგებს ლექსიკურ ერთეულებს
|
|||
იყენებს ელემენტარული მოსმენის სტრატეგიებს
|
|||
სათანადოდ
რეაგირებს მასწავლებლის მითითებებზე
|
|||
ასრულებს სავარჯიშოებს
|
|||
დანართი 3. ტექსტის
კითხვის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
1 ქ. 2ქ.
3ქ.
|
||
მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს მარტივი კორესპოდენცია
(პირადი წერილი)
|
|||
იგებს ლექსიკურ ერთეულებს
|
|||
იყენებს ელემენტარული კითხვის სტრატეგიებს
|
|||
ადგენს კითხვებს
|
|||
მონაწილეობს
ინტერაქციაში
|
|||
დანართი4.
გაკვეთილში ჩართულობის შეფასების რუბრიკა
N
|
ქულები და კრიტერიუმები
|
10-9
|
8-7
|
6-5
|
4-3-2-1
|
1
|
გაკვეთილში აქტიური მონაწილეობა
|
აქტიურად მონაწილეობს საგაკვეთილო პროცესში.
|
ხშირად მონაწილეობს
საგაკვეთილო პროცესში
|
იშვიათად მონაწილეობს
საგაკვეთილო პროცესში
|
იშვიათად,ან საერთოდ არ მონაწილეობს საგაკვეთილო
პროცესში
|
2
|
ნასწავლი მასალის გამოყენება
|
აქტიურად იყენებს ნასწავლ გრამატიკულ და ლექსიკურ ე
მასალას და პასუხობს სწორად
|
ხშირადიყენებს ნასწავლ მასალას და პასუხობს სწორად.
|
იშვიათად იყენებს ნასწავლ მასალას,პასუხობს
გაუაზრებლად
|
საერთოდ არ იყენებს ნასწავლ მასალას და პასუხობს
შეცდომით
|
3
|
მოსმენის კულტურა და სხვისი აზრის პატივისცემა
|
ყურადღებით უსმენს სხვებს და გამოთქვამს საკუთარ
აზრსაც
|
უსმენს სხვებს, გამოთქვამს საკუთარ აზრს
|
იშვიათად უსმენს სხვებს,საკუთარ აზრს გამოთქვამს
არასწორად
|
არ უსმენს და არ აცდის საუბრის დამთავრებას,არ/ვერ
გამოთქვამს საკუთარ აზრს
|
4
|
გამართული და
სწორი მეტყველება
|
გამართულად
მეტყველებს, აქვს მდიდარი ლექსიკა და შემოქმედებითად იყენებს
ენობრივ–გამომსახველობით საშუალებებს
|
გამართულად
მეტყველებს და იყენებს მართებულ სინტაქსურ და გრამატიკულ კონსტრუქციებს
|
იცავს
მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს. მეტ–ნაკლებად გამართულად საუბრობს
|
არ იცავს
მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს
|
5
|
სწორად აღიქვამს და თარგმნის შესრულებულ
სამუშაოს/ტექსტს
|
სწორად აღიქვამს და თარგმნის შესასრულებელ
სამუშაოს/ტექსტს
|
ხშირ შემთხვევაში სწორად აღიქვამს და თარგმნის
შესასრულებელ სამუშაოს/ტექსტს
|
იშვიათად აღიქვამს და ვერ თარგმნის შესასრულებელ
სამუშაოს/ტექსტს
|
ვერ აღიქვამს და ვერ თარგმნის შესასრულებელ
სამუშაოს/ტექსტს
|
ხელმოწერა: ნაზიბროლა
სარია
თარიღი: 18 აპრილი 2019წ.
Комментариев нет:
Отправить комментарий